top of page
Chcąc lepiej poznać okoliczności wojny, dowiedzieć się więcej o jej okrucieństwach, postanowiliśmy zobaczyć najdłużej funkcjonujący na ziemiach polskich obóz koncentracyjny, (tylko jeden dzień krócej niż trwała wojna), a oto fotorelacja i filmik z naszego pobytu w Sztutowie.
Realizując projekt Stalag IB Hohenstein, udaliśmy się do Olsztynka, czyli miejsca, w którym ten obóz jeniecki się znajdował, aby na miejscu zwiedzić multimedialne muzeum poświęcone zarówno samemu Olsztynkowi, jak i niemieckiemu stalagowi. Po muzeum oprowadzał nas i przekazywał cenne informacje Pan Bogumił Kuźniewski, jeden z autorów książki poświęconej obozowi jenieckiemu ""Stalag IB Hohenstein" w Olsztynku. A oto zapis naszej wizyty.
Nauczanie współczesnej historii w Polsce, Francji czy Niemczech jest nadal trudnym problemem; co więcej, często jest zapomniane lub traktowane powierzchownie w programie szkolnym. Dlatego głównym celem projektu jest zaangażowanie uczniów z tych trzech krajów, aby dowiedzieć się więcej o swojej historii, wzbogacić pamięć zbiorową i rozwinąć wiedzę historyczną o obozie jenieckim Stalag 1B i ich więźniach po wojnie, wykorzystując alternatywne np. multimedialne metody nauczania.
Stalag IB Hohenstein - jeden z dwóch największych niemieckich obozów jenieckich dla oficerów i zwykłych żołnierzy w czasie II wojny światowej istniał na terytorium Prus Wschodnich, obecnie województwo warmińsko-mazurskiego, powiat olsztyński. Przebywało tam około 300 000 więźniów z Francji, Włoch, Belgii, Polski i Związku Radzieckiego.
Celem projektu jest stworzenie interdyscyplinarnego podejścia do nauczania, aby zachęcić uczniów do merytorycznych poszukiwań i do wymiany wyników z kolegami z innych krajów oraz wzięcia na siebie części odpowiedzialności za wyszukiwanie informacji, faktów, świadków przeszłości.
Historia obozu jenieckiego uważana jest za początek kompleksowej refleksji o dobru i złu, o postawach moralnych przed trudnymi wydarzeniami historycznymi. Jest to szczególnie prawdziwe dzisiaj, gdy świat, a także Europa, stają w obliczu terroryzmu, napływu imigrantów i strachu przed obcokrajowcami.
Chcemy pokazać także konsekwencje segregacji rasowej, kulturowej i etnicznej. Wspólna praca w międzynarodowej grupie ułatwi zrozumienie przeszłości różnych krajów, które przez długi czas łączyła bolesna historia
Projekt ma na celu rozwój kompetencji obywatelskich, wielokulturowych i społecznych, edukację medialną i walkę z dyskryminacją. Innowacyjny wymiar tego projektu opiera się na alternatywnych sposobach nauczania, które są zgodne z potrzebami i oczekiwaniami młodych ludzi, na aktywowaniu metod lekcji i technologii informacyjnej.
Nowością jest adaptacja narzędzi dydaktycznych do różnego rodzaju różnic między partnerami projektu: różnice społeczne (uczniowie z technikum i liceów ogólnokształcących), różnice językowe (języki ojczyste używane przez uczestników - język polski, francuski, niemiecki i angielski jako język komunikacyjny) i kulturowy (tradycja i religia). Co więcej, dzięki powiązaniu z innymi przedmiotami, takimi jak sztuka, filozofia, język obcy, chcemy udowodnić, że historia nie jest prostym "badaniem w przeszłości", ale także źródłem inspiracji, tematów dyskusji, pretekstem do wymiany z koledzy z innych krajów.
Głównym celem jest również nie tylko nauka, myślenie o historii, ale także umiejętność prezentowania informacji i uczuć za pomocą różnych środków wyrazu, takich jak: sztuka (plakaty, komiksy), narzędzia audiowizualne (filmy, strony internetowe), które będą wykorzystywane w różnych ekspozycjach i wydarzeniach w każdym kraju.
bottom of page